V posledných desaťročiach nabrala obezita charakter epidémie. Počet pacientov postihnutých obezitou sa dvoj až trojnásobne zvýšil. Obezita patrí k metabolickým ochoreniam. Spôsobuje ju dlhodobý nadmerný prijem energie, ktorý nie je v rovnováhe s jej výdajom. Prijatá energia sa v podobe tuku ukladá do telesných zásob, ktorú však organizmus aktuálne nepotrebuje. Tuk sa ukladá najmä v podkoží, ale aj vnútrobrušne, okolo vnútorných orgánov. Štandardným vyjadrením telesnej hmotnosti je index telesnej hmotnosti (BMI). Vyjadruje telesnú hmotnosť v kilogramoch v pomere k telesnej výške v metroch. Väčšina štandardov uvádza za nadváhu hodnotu BMI vyššiu než 25. Vyššia hodnota ako 30 už vyjadruje obezitu.

Čo obezitu spôsobuje?

Hlavným a zásadným faktorom je nerovnomerná bilancia príjmu a výdaju energie. Druhým faktorom je genetická predispozícia, ovplyvnená rodinným prostredím. Životným štýlom rodiny. Jej zvyklosťami pri stolovaní, množstvom a štruktúrou potravín, spôsobom úpravy a prípravy jedla.
Veľkú príčinu vzniku obezity zohráva i psychika, stres, emócie, depresie či frustrácie. Ak sú tieto faktory ešte umocnené niektorými ochoreniami, ktoré k obezite prispievajú, máme pripravený celkom reálny prognostický ukazovateľ očakávaných komplikácií.
Mimoriadnu a zvýšenú pozornosť výžive by mali venovať ľudia s nedostatočnou funkciou štítnej žľazy, s genetickou predispozíciou obezity, ľudia s nádorovým ochorením mozgu, i pacienti s Cushingovym syndrómom – porucha hormonálneho systému prejavujúca sa zvýšenou hladinou kortizolu v tele.

Obezita nám zásadným spôsobom zasahuje do každodenného života. Nie je len kozmetickým problémom. Siaha nám nemilosrdne na naše celkové zdravie. Diabetes melitus II.typu, kardiovaskulárne ochorenia, vysoký krvný tlak, onkologické , respiračné ochorenia, choroby pohybového aparátu a kĺbov. Napokon nám siahne i na našu psychiku, v podobe depresií, neuróz, zakomplexovanosti, zníženia sebadôvery z čoho sa odvíjajú ďalšie nemalé problémy. Jedným z nich môže byť i neschopnosť uplatniť sa v zamestnaní.

Súčasné trendy nám pomoc sľubujú. Vznikajú špeciálne programy na chudnutie. Na trhu existuje množstvo zázračných tabletiek a nápojov, ktoré sľubujú zníženie chuti do jedla. Zázračne ovplyvnia náš metabolizmus, sľubujú a zaručujú nám štíhlu postavu.

Nikto nie je tak hlúpy, aby nechápal, že obezita nie je stav, ktorý dokážeme zmeniť za niekoľko týždňov či mesiacov. Všetky tie diétne programy a nápoje s tabletkami na chudnutie nám síce možno pomôžu schudnúť, ale iba krátkodobo. Čo je však horšie, nezaručujú nám naše zdravie. Tadiaľto teda cesta nevedie.

Riešenie spočíva v prírodnej rastlinnej strave, ktorej podiel výrazne presahuje podiel stravy živočíšnej. Spolu s rozumnou mierou fyzickej aktivity a trvalou zmenou životného štýlu, nám môže priniesť trvalé zníženie hmotnosti, minimalizáciu vzniku chronických ochorení.Pohryzlo vás zviera?
Pohryznutia, či poranenia človeka zvieraťom, patria medzi časté úrazy. Ich výskyt býva rozsiahlejší najmä v letnom období. Dochádza k rôznym, zdanlivo...
Rázštep tváre
Jednou z najsilnejších a najprirodzenejších túžob ľudstva, je túžba po zdravom potomstve. Typ poškodenia závisí od obdobia vývoja, v ktorom sa práve p...
Bc. R. Pavešicová
Renata má vysokú školu zdravotnícku a preto má k medicíne a zdravým veciam blízko. V rámci odbornosti, získanej v mnohoročnej praxi a aj skúsenosti z bežného života v nemocničnom prostredí ju priviedli k písaniu. Rada sa podelí o získané vedomosti, ktoré môžu byť pre mnohých prínosom. Kedže je matka a dnes už aj stará mama zaoberá sa aj problematikou ohľadom detí.
Čítať viac ⟶
Zanechať komentár