Klimaktérium u ženy je prirodzeným behom života a musíme sa zmieriť s prichádzajúcim starnutím. Ale nemusí to znamenať upadanie elánu, alebo atraktivity. Záleží len na Vás, či do nej vstúpite ako jedinec, ktorý už má všetko za sebou, alebo ako dáma.

Je to obdobie v živote ženy, kedy dochádza k vyhasínaniu funkcii vaječníkov. To vedie k postupným zmenám v rovnováhe pohlavných hormónov zodpovedných za menštruačný cyklus. Menopauza je označenie pre posledné menštruačné krvácanie. Priemerný vek pre menopauzu je v súčasnosti medzi 45. - 55. rokom života ženy. Závisí to od genetickej výbavy ženy, ktorá je dedičná. Čím menšie hormonálne vybavenie žena má, tým neskôr sa dostaví prvá menštruácia a naopak, tým skôr sa dostaví menopauza. Priemerná žena má v aktívnej fáze života okolo 2 miliónov vajíčok. Ich počet v prechode klesá na 10 – 15 tisíc.

Funkcia vnútorných pohlavných orgánov ženy závisí od stimulácie estrogénov a progesterónu, ktoré sa tvoria vo vaječníkoch. Prirodzený alebo umelý (chirurgický) útlm tvorby hormónov vedie k zmenám zodpovedných za menštruačný cyklus. Preto keď klesajú hodnoty estrodénu, sliznica maternice je nedostatočne stimulovaná, čo má za následok menopauzu. U dvoch tretín žien sa nedostatok estrogénov prejaví ako tzv. klimakterický syndróm,kedy dochádza aj k rôznym psychickým a fyzickým zmenám.

Klimakterické ťažkosti si môžeme rozdeliť do troch skupín

Krátko trvajúce, ktoré sa objavia v prvých mesiacoch po menopauze. Sem patria poruchy menštruačného cyklu, návaly tepla a nočné potenie, častokrát spojené so zvýšenou pulzovou frekvenciou a pocitom búšenia srdca, kolísavé nálady a neschopnosť koncentrácie, môžu sa dostaviť aj depresie.

Gynekologické ťažkosti, postihujú pošvovú sliznicu, čo sa prejaví pocitom suchosti a pálenia. Klesá pH v pošve, čo vytvára vhodné podmienky pre tvorbu baktérií, ktoré by tam nemali byť. Ďalej bývajú postihnuté dolné časti močových ciest, s čím súvisia opakované infekcie a neschopnosť udržať moč.

Obehové ťažkosti a osteoporóza sú najvýznamnejšie príznaky z dlhodobého nedostatku estrogénov. Môžu sa objaviť poruchy srdcovocievneho systému so zvýšeným rizikom infarktu, náhlej mozgovej cievnej príhody . Osteoporóza je závažné ochorenie spôsobené nadmerným úbytkom kostnej hmoty, čo má za následok zvýšenú lámavosť kostí.

Hormonálna substitučná terapia (HST), je liečba ženskými hormónami estrogénmi a u žien s maternicou (ak nebola chirurgicky odstránená) aj progestogínmi. HST pomáha odstraňovať mnohé zo symptómov, ktoré sprevádzajú menopauzu a tiež má preventívne účinky na vznik a vývin postmenopauzálnej osteoporózy. Hormonálna liečba by nemala trvať dlhšie ako päť rokov, vždy na základe rozhodnutia Vášho gynekológa a neodporúča sa pri onkologických ochoreniach, pri ochorení pečene, a tiež u žien, ktoré trpia na zápal žíl, alebo prekonali infarkt či mozgovú porážku.

Hormonálna liečba môže byť aplikovaná vo forme tabliet, náplastí alebo gélov. Je dobré upraviť stravovacie návyky a pamätať na dostatok pohybu. Denne aspoň hodinová prechádzka. Ak ste fajčiarka, prišiel čas tento zlozvyk prehodnotiť a pokúsiť sa prestať. Doporučujeme kontrolovať si TK.

Menopauza má aj pozitívne účinky

Čím skôr začne menopauza u ženy, tým je menšie riziko vzniku rakoviny, pretože dochádza k ukončeniu vplyvu pohlavných hormónov. Ale aj napriek tomu nepodceňujte pravidelné preventívne prehliadky. Vždy majte na pamäti, že Vám môžu zachrániť život.Urológ - nočná mora mužov
Muži nad päťdesiat rokov, sú najčastejšími návštevníkmi urologických kliník. Problémy s prostatou často dlho potláčajú, pretože sa boja priebehu vyšet...
Nepodceňujte chrápanie
Ja nechrápem! Už aj vy ste sa ráno dozvedeli od svojho partnera, dieťaťa, spolubývajúceho alebo iného rodinného príslušníka, že sa nevyspali kvôli váš...
A. Nováková
Je zdravotná sestra, ale okrem zdravotníctva sa venuje aj alernatívnej medicíne a kozmetike. Neustále sa vzdeláva v oboch oboroch na odborných školeniach a seminároch, aby maľa prehľad o najnovších produktoch, alternatívach liečenia a pokrokoch v medicíne a to tak v čínskej, ako v európskej. Spolupracuje s renomovanými značkami a každú informáciu, ktorú Vám prináša vo svojich článkoch sa snaží maximálne preveriť, ev. prekonzultovať s lekármi.
Čítať viac ⟶
Zanechať komentár