Muži nad päťdesiat rokov, sú najčastejšími návštevníkmi urologických kliník. Problémy s prostatou často dlho potláčajú, pretože sa boja priebehu vyšetrenia a tak návštevu lekára odkladajú. Pritom karcinóm prostaty je bohužiaľ v posledných 20 rokoch na vzostupe. Tento nárast bol významne ovplyvnený zavedením diagnostickej metódy, stanovujúcej tzv. PSA (prostatický špecifický antigén). Zvýšená hodnota PSA upozorňuje na možnú prítomnosť rakoviny prostaty, aj keď pacient nemá žiadne zdravotné ťažkosti.

Karcinóm prostaty je ochorenie, ktoré sa dlho nijako neprejavuje, a keď už muž začne pociťovať ťažkosti, jedná sa väčšinou o pokročilé štádium ochorenia. Nádor sa obvykle vyvíja v periférnej zóne prostaty a jednou z príčin, ktoré sa na vzniku podieľajú, je „nerovnováha“ mužského pohlavného hormónu testosterónu, ktorý sa tvorí v semenníkoch. Toto ochorenie prebieha aj niekoľko rokov bez príznakov a preto bez pravidelnej kontroly u urológa, je v podstate v počiatočnom štádiu neodhaliteľná.

Medzi príznaky ochorenia, ktoré môže rakovina vyvolať je problém so sexuálnou funkciou, hlavne s dosiahnutím erekcie alebo bolesti pri ejakulácii. Hlavnými príznakmi sú ťažkosti pri močení. Pacienti chodia na záchod v kratších intervaloch a to aj v noci. Môžu mať problém moč zadržovať, alebo je pre nich naopak vymočenie veľmi náročné. Dôležitým ukazovateľom veľmi pokročilých nádorov býva bolesť v oblasti chrbta, panvy a končatín. Onkologické ochorenia bežne sprevádza nechutenstvo, chudnutie, únava a celková slabosť.

Karcinóm prostaty patrí k najčastejším onkologickým ochoreniam u mužov stredného a vyššieho veku. Preto by každý muž po päťdesiatke mal pravidelne navštevovať urológa.

Vyšetrenie nie je príjemné, ale dá sa to vydržať. Prostata sa vyšetruje prstom zavedeným do konečníka. Väčšinou sa už v dnešnej dobe využíva k vyšetreniu malá sonda, ktorá sa zavedie do konečníka a na monitore sa zobrazí prostata a poprípade aj jej patologické zmeny. Po základnom vyšetrení urológ určí, akú zo zobrazovacích metód ešte použije. Buď rtg, ultrazvuk, počítačovú tomografiu alebo magnetickú rezonanciu. Zobrazovacie metódy hodnotia štruktúru vyšetrovaných orgánov a možné odchýlky, ako kamienky, anomálne tvary alebo nádorové ložisko.

Nie vždy sa však musí jednať o nádor. Väčšinu ochorení prostaty, až 80 % prípadov, predstavuje benígna prostatická hyperplázia, teda nezhubné ochorenie prostaty. Problém nastáva vtedy, keď sa prostata v dôsledku starnutia začne zväčšovať.

Zväčšená prostata, postihuje polovicu mužov po 50. roku života. Po 80. roku života trápi až 80% mužov. Ochorenie prostaty u priameho príbuzného, ako je otec alebo brat, zvyšuje riziko výskytu. Vyvolávajúca príčina zväčšenia nie je jasná, ale predpokladá sa vplyv hormonálnych zmien, chronického zápalu, ako aj výživy a metabolických faktorov. Problémy sa vo väčšine prípadov úspešne liečia liekmi. Keď sa však ochorenie zanedbá, jediným riešením môže byť operačný zákrok.

Nezhubnému zväčšeniu prostaty možno predchádzať vhodným zložením stravy, dostatkom pohybu a zdravým životným štýlom. Do jedálnička by ste mali zaradiť čerstvé ovocie, paradajky, brokolicu, listovú zeleninu a brusnice. Priaznivo pôsobia aj černice, maliny, čučoriedky a jahody. Je potrebné dodržiavať pitný režim a dbať na dostatok fyzickej aktivity. Dobré by bolo obmedziť konzumáciu červeného mäsa a vnútorností, polotovarov, instantných jedál, potravín z konzervy a soliť s mierou. A ako u väčšiny ochorení, aj v tomto prípade by sa malo stať fajčenie a nadmerné požívanie alkoholu minulosťou.

Muži pamätajte, žijeme v modernej dobe, kedy nám prevencia dokáže zachrániť život, alebo život spríjemniť.Ak máte len problémy len s erekciou alebo cuťou na sex, mnohokrát postačí správny doplnok.Plieseň na nohách, je obrazom našej hygieny?
Mykózové ochorenia si nohy nevyberajú. Ochorieť plesňovou infekciou nôh môže dieťa, i dospelý, či senior. Vo väčšine prípadov sa však nedá hovoriť o z...
Klimaktérium - strašiak pre ženy?
Klimaktérium u ženy je prirodzeným behom života a musíme sa zmieriť s prichádzajúcim starnutím. Ale nemusí to znamenať upadanie elánu, alebo atraktivi...
A. Nováková
Je zdravotná sestra, ale okrem zdravotníctva sa venuje aj alernatívnej medicíne a kozmetike. Neustále sa vzdeláva v oboch oboroch na odborných školeniach a seminároch, aby maľa prehľad o najnovších produktoch, alternatívach liečenia a pokrokoch v medicíne a to tak v čínskej, ako v európskej. Spolupracuje s renomovanými značkami a každú informáciu, ktorú Vám prináša vo svojich článkoch sa snaží maximálne preveriť, ev. prekonzultovať s lekármi.
Čítať viac ⟶
Zanechať komentár