V každom období nášho života sa pleť mení. Záleží na veku, prostredí v ktorom žijeme, na strave, ktorú jeme, ba dokonca, aj aké je ročné obdobie. Momentálny stav pleti môže byť dlhodobý alebo krátkodobý, v závislosti od starostlivosti. Ak si chceme dlhodobo udržať pekný, mladistvý vzhľad bez vrások, musíme používať kvalitné kozmetické prípravky, podľa veku dopĺňať výživové doplnky a dodávať telu dostatok tekutín. Aby sme sa vedeli správne starať o pleť, potrebujeme poznať typ svojej pleti, ktorá sa líši od množstva kožného mazu, ktoré telo produkuje.

Rozlišujeme 4 typy pleti

  • Normálnu pleť
  • Suchú pleť
  • Mastnú pleť
  • Zmiešanú pleť

Normálna pleť

Normálna pleť má spravidla zamatovo hebký povrch. Farba pleti je ružovkastá až broskyňová. Závisí to od množstva pigmentu, ktoré naše telo tvorí (to je veľmi individuálne a u každého jedinca iné). Táto pleť je typická hlavne u detí. V dospelosti sa vyskytuje len veľmi zriedkavo. Je to pleť, ktorá pracuje bezchybne a tvorí ideálne množstvo kožného mazu.

Suchá pleť

Suchá pleť je matná, často bledá, pórovitá až šupinatá. Keďže jej chýba tuk, takáto pleť rýchlejšie starne a skôr sa na nej začínajú tvoriť vrásky. S pribúdajúcim vekom sa póry na takejto pleti zväčšujú, takže sa stáva na dotyk až drsnou. Je veľmi citlivá, náchylná na praskanie cievok a vo vyššom veku často u nej presvitajú žilky. Je veľmi citlivá na poveternostné vplyvy, ako je vietor, mráz alebo silné slnko. V mladom veku býva táto pleť veľmi pekná, pretože jej mazové žľazy sú takmer neaktívne. K zmene dochádza väčšinou po 30. roku života. Nesprávna starostlivosť môže viesť až k objavovaniu sa rôznych lišajov, môžu vznikať vysušené miesta, kde sa pokožka doslova odlupuje.

Mastná pleť

Mastná pleť má spravidla lesklý vzhľad. Dochádza u nej k nadmernej tvorbe mazu, ktorý môže viesť k upchávaniu pórov a následne k tvorbe akné ( viac o akné na : http://akosazbavitakne.sk/ ), rôznych zápalových ložísk a komedómov (čierne bodky). Viac čítaj na: https://wanda.atlas.sk/komedony-cierne-bodky-po-ktorych-nik-netuzi/moda-a-krasa/plet/653161.html . Takáto pleť je na dotyk mastná, kĺzava, ale zároveň hrubšia. Je lepšie odolná proti poveternostným vplyvom, pretože maz vytvára akýsi filter, ktorý ju chráni. Tiež pomalšie starne a neskôr sa nej začínajú objavovať vrásky.

Zmiešaná pleť

Je to najčastejší typ pleti, ale najnáročnejší na ošetrovanie, pretože často sa musí voliť kombinácia rôznych prípravkov. V tomto prípade musíme pleť rozdeliť na dve časti. Prvá časť je T-zóna, ktorá obsahuje čelo, nos a bradu, kde je pokožka mastnejšia, póry zvyknú byť rozšírené a tvoria sa akné a komedómy. Druhú časť tvoria líca a spánky, kde je pleť naopak suchá. Ak by sme použili len jeden druh kozmetiky na takúto tvár, môže to viesť, že suchá časť pleti sa bude ešte viacej vysušovať a môžu sa začať robiť lišaje, alebo že u mastnej časti pleti sa podporí tvorba mazu a začnú vznikať akné a zápaly.

Zmeniť si typ pleti nemôžeme. Ak si ju chceme zachovať zdravú, je dôležité, vyberať si kozmetiku podľa nášho typu pleti a ideálne je ak pri výbere zohľadníme aj náš vek.


Opaľovanie áno či nie ?
Často počúvame rôzne varovania lekárov na nebezpečenstvo opaľovania. Áno, je pravda, že slnko dokáže škodiť našej koži, ale na druhú stranu, je pre ná...
Prečo pleťové sérum?
Vieme, že dobre zvolené sérum vie z Vašou pleťou a pokožkou urobiť zázraky. Dokáže hydratovať, pôsobí antioxidačne a poradí si aj s drobnými kozmetick...
A. Nováková
Je zdravotná sestra, ale okrem zdravotníctva sa venuje aj alernatívnej medicíne a kozmetike. Neustále sa vzdeláva v oboch oboroch na odborných školeniach a seminároch, aby maľa prehľad o najnovších produktoch, alternatívach liečenia a pokrokoch v medicíne a to tak v čínskej, ako v európskej. Spolupracuje s renomovanými značkami a každú informáciu, ktorú Vám prináša vo svojich článkoch sa snaží maximálne preveriť, ev. prekonzultovať s lekármi.
Čítať viac ⟶